Skip to content

819 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block47.10
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,300
15%
Improvement Value:$473,700
85%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,179+0.2%
2024$21,146-3.2%
2023$21,834+184.0%
2022$7,688+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 11211, Page 1066

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5233, Page 15

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5082, Page 568

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4253, Page 372