Skip to content

749 Devenney DrBellmawr, NJ 08031

Built 1958

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block47.10
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage125

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
33%
Improvement Value:$108,100
67%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100+0.2%
2024$6,091-3.2%
2023$6,289+1.4%
2022$6,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 10187, Page 54

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8562, Page 1538

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 4116, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1958