Skip to content

745 Devenney DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Nov 15, 2001

Property Information

Block47.10
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage125

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
36%
Improvement Value:$92,600
64%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+0.2%
2024$5,505-3.2%
2023$5,685+1.4%
2022$5,605+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft836DeedBook 5196, Page 905

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4794, Page 615

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4678, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1960