Skip to content

345 Murray AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jan 18, 2060

Property Information

Block47.10
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
28%
Improvement Value:$137,800
72%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+0.2%
2024$7,205-3.2%
2023$7,439+1.4%
2022$7,334+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$100,101

To:

Sq Ft1,596DeedBook 10872, Page 80

Foreclosure Case F-028250-15

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 7171, Page 1206

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4833, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1960