Skip to content

837 Devenney DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jun 28, 2057

Property Information

Block47.10
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
34%
Improvement Value:$100,700
66%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,775+0.2%
2024$5,766-3.2%
2023$5,954+1.4%
2022$5,870+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft768DeedBook 12899, Page 732

Property Sale

Sale
$141,500

To:

Sq Ft768DeedBook 11340, Page 1533

Property Sale

Sale
$141,500

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 10961, Page 2549Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 10096, Page 176Recorded10/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960