Skip to content

320 Peach RoadBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block49.01
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
27%
Improvement Value:$139,400
73%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+0.2%
2024$7,257-3.2%
2023$7,494+1.4%
2022$7,388+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 11000, Page 1709

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 10661, Page 1521Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 10553, Page 293Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3976, Page 576

Property Sale

Sale
$61,000

Property Built

Built

Year Built: 1967