Skip to content

340 Anthony DrBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block49.02
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
29%
Improvement Value:$129,300
71%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+0.2%
2024$6,876-3.2%
2023$7,100+1.4%
2022$7,000+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft1,144DeedBook 11454, Page 1423

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4616, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1967