Skip to content

315 Anthony DrBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 15, 2002

Property Information

Block49.03
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
28%
Improvement Value:$138,300
72%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,227+0.2%
2024$7,216-3.2%
2023$7,451+1.4%
2022$7,346+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 5269, Page 474

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4841, Page 895

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4297, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1967