Skip to content

308 Booth DriveBellmawr, NJ 08031

Built 1968

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block49.03
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
31%
Improvement Value:$117,400
69%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+0.2%
2024$6,381-3.2%
2023$6,589+1.4%
2022$6,496+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 10848, Page 1742

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 8646, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1968