Skip to content

312 Booth DriveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block49.03
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
30%
Improvement Value:$126,100
70%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+0.2%
2024$6,755-3.2%
2023$6,975+1.4%
2022$6,877+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 11632, Page 1871

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4195, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1967