Skip to content

340 Booth DriveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Date
Jul 16, 2067

Property Information

Block49.03
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
30%
Improvement Value:$123,200
70%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,656+0.2%
2024$6,646-3.2%
2023$6,862+1.4%
2022$6,765+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,500

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9510, Page 661

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 7819, Page 1811

Property Built

Built

Year Built: 1967