Skip to content

352 Booth DriveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block49.03
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
28%
Improvement Value:$141,900
72%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,409+0.2%
2024$7,397-3.2%
2023$7,638+4.9%
2022$7,280+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,136DeedBook 11501, Page 1543

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3351, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1967