Skip to content

323 Booth DriveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block49.04
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
27%
Improvement Value:$145,400
73%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534+0.2%
2024$7,522-3.2%
2023$7,767+1.4%
2022$7,657+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 7725, Page 937

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4905, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1967