Skip to content

168 Kennedy BlvdBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jun 15, 1973

Property Information

Block50.01
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$118,300
77%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,548+0.2%
2024$5,539-3.3%
2023$5,727+1.5%
2022$5,643+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3287, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1965