Skip to content

207 Kennedy BlvdBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block50.01
Lot54
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
23%
Improvement Value:$122,900
77%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,036+0.2%
2024$6,027-3.2%
2023$6,223+2.5%
2022$6,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 11086, Page 1797

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 10460, Page 801Recorded8/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$30,900
DeedBook 3307, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1965