Skip to content

116 Kennedy BlvdBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
May 12, 2066

Property Information

Block50.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
18%
Improvement Value:$164,900
82%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568+0.2%
2024$7,556+24.2%
2023$6,082+1.4%
2022$5,997+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 12526, Page 392

Property Sale

Sale
$271,000
Sq Ft1,508DeedBook 12452, Page 1102Recorded10/19/2023

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,508DeedBook 12184, Page 1875Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,508DeedBook 11602, Page 1185Recorded1/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965