Skip to content

226 Welsh AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Jan 12, 2066

Property Information

Block50.02
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
30%
Improvement Value:$88,000
70%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+0.2%
2024$4,720-3.2%
2023$4,874+1.4%
2022$4,805+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 10399, Page 1460

Property Built

Built

Year Built: 1965