Skip to content

214 Welsh AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block50.02
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
21%
Improvement Value:$142,100
79%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+0.2%
2024$6,785-3.2%
2023$7,007+1.4%
2022$6,908+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 9925, Page 1502Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9204, Page 1701

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5044, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1965