Skip to content

214 Kennedy BlvdBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Oct 11, 2065

Property Information

Block50.03
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
23%
Improvement Value:$121,500
77%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+0.2%
2024$5,977-3.2%
2023$6,172+1.4%
2022$6,085+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5044, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1965