Skip to content

207 Welsh AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Jul 27, 2065

Property Information

Block50.03
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
26%
Improvement Value:$123,100
74%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+0.2%
2024$5,999-7.0%
2023$6,453+1.4%
2022$6,362+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965