Skip to content

217 Welsh AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block50.03
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class29
Description2SLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
24%
Improvement Value:$118,600
76%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+0.2%
2024$5,891-3.2%
2023$6,082+1.4%
2022$5,997+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 9648, Page 11129

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 9050, Page 1628

Property Sale

Sale
$20,700
DeedBook 3161, Page 1192

Property Built

Built

Year Built: 1965