Skip to content

416 Windsor DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block51.02
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
35%
Improvement Value:$89,600
65%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,242+0.2%
2024$5,234-3.2%
2023$5,404+1.4%
2022$5,328+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5234, Page 65

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4316, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1955