Skip to content

415 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 25, 1990

Property Information

Block51.02
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
30%
Improvement Value:$103,100
70%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+0.2%
2024$5,562-3.2%
2023$5,743+1.4%
2022$5,662+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 4421, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1955