Skip to content

407 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block51.02
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
37%
Improvement Value:$74,600
63%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,493+0.2%
2024$4,486-3.2%
2023$4,632+1.4%
2022$4,567+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$138,500

To:

Sq Ft912DeedBook 8891, Page 1208

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 8323, Page 639

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 8008, Page 649

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4342, Page 329

Property Sale

Sale
$31,500

Property Built

Built

Year Built: 1955