Skip to content

403 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2007

Property Information

Block51.02
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
30%
Improvement Value:$116,500
70%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+0.2%
2024$5,999-3.3%
2023$6,203+1.5%
2022$6,112+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 3670, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1955