Skip to content

425 Windsor DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block51.03
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
38%
Improvement Value:$88,700
62%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397+0.2%
2024$5,388-3.2%
2023$5,564+1.4%
2022$5,485+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 3590, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1955