Skip to content

416 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 15, 1991

Property Information

Block51.03
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$117,000
69%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+0.2%
2024$6,131-3.3%
2023$6,339+1.5%
2022$6,246+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft1,492DeedBook 4525, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1955