Skip to content

412 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block51.03
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
36%
Improvement Value:$92,500
64%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+0.2%
2024$5,456-3.2%
2023$5,634+1.4%
2022$5,555+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955