Skip to content

392 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block51.03
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
39%
Improvement Value:$81,800
61%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+0.2%
2024$5,052-3.2%
2023$5,217+1.4%
2022$5,143+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft912DeedBook 12647, Page 1249

Property Sale

Sale
$129,900
Sq Ft912DeedBook 11217, Page 900Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 10198, Page 721Recorded5/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955