Skip to content

384 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block51.03
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
33%
Improvement Value:$103,300
67%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873+0.2%
2024$5,864-3.2%
2023$6,055+1.4%
2022$5,970+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 7988, Page 1491

Property Built

Built

Year Built: 1955