Skip to content

393 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block51.04
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
29%
Improvement Value:$126,900
71%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+0.2%
2024$6,755-3.2%
2023$6,975+1.4%
2022$6,877+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,578DeedBook 10669, Page 1041

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,578DeedBook 10089, Page 87Recorded10/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955