Skip to content

51 Midway LaneBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block51.04
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
39%
Improvement Value:$85,100
61%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,253+0.2%
2024$5,245-3.2%
2023$5,416+1.4%
2022$5,339+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft912DeedBook 12042, Page 882

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4570, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1955