Skip to content

442 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block51.06
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
36%
Improvement Value:$82,600
64%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+0.2%
2024$4,886-3.2%
2023$5,045+1.4%
2022$4,974+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 3179, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1955