Skip to content

13 Midway LaneBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block51.06
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
32%
Improvement Value:$103,700
68%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+0.2%
2024$5,781-3.2%
2023$5,969+1.4%
2022$5,885+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4394, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1955