Skip to content

439 Dewey RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Aug 26, 2068

Property Information

Block51.06
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
37%
Improvement Value:$91,800
63%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+4.9%
2024$5,248-3.3%
2023$5,427+1.5%
2022$5,347+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft912DeedBook 12293, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1955