Skip to content

18 Midway LaneBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Aug 27, 2068

Property Information

Block51.07
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
33%
Improvement Value:$105,100
67%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934+0.2%
2024$5,925-3.2%
2023$6,118+1.4%
2022$6,031+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 10998, Page 635

Property Sale

Sale
$76,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 10779, Page 81Recorded12/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955