Skip to content

478 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$28,300
Last Sale Date
Jan 17, 1975

Property Information

Block51.09
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
28%
Improvement Value:$113,300
72%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,741+0.2%
2024$5,731-3.3%
2023$5,926+1.5%
2022$5,839+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$28,300

To:

Sq Ft1,192DeedBook 3366, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1955