Skip to content

493 Dewey RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Sep 5, 2056

Property Information

Block51.09
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
38%
Improvement Value:$80,200
62%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,901+0.1%
2024$4,894-3.2%
2023$5,053+1.4%
2022$4,982+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955