Skip to content

6 Ivy Ridge RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block51.09
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
39%
Improvement Value:$77,300
61%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792+0.2%
2024$4,784-3.2%
2023$4,940+1.4%
2022$4,870+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955