Skip to content

475 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block51.11
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2SFVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
28%
Improvement Value:$150,600
72%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,867+0.2%
2024$7,854-3.2%
2023$8,110+1.4%
2022$7,996+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 7736, Page 1697

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5048, Page 232

Property Sale

Sale
$116,695
DeedBook 4420, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1988