Skip to content

460 Colonial RdBellmawr, NJ 08031

Built 1989

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 30, 1989

Property Information

Block51.11
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description2SFVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
24%
Improvement Value:$158,600
76%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+0.2%
2024$7,604-3.3%
2023$7,860+1.5%
2022$7,746+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 4410, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1989