Skip to content

434 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 23, 2020

Property Information

Block51.12
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SSLAB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
38%
Improvement Value:$88,600
62%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+0.2%
2024$5,385-3.2%
2023$5,560+1.4%
2022$5,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 11543, Page 658

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5271, Page 441

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5171, Page 263

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4266, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1955