Skip to content

473 Windsor DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$86,550
Last Sale Date
Jun 29, 1988

Property Information

Block51.12
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
30%
Improvement Value:$139,000
70%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,511+0.2%
2024$7,499-3.2%
2023$7,743+1.4%
2022$7,634+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$86,550

To:

Sq Ft1,686DeedBook 4387, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1955