Skip to content

458 Flanders RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Nov 24, 2067

Property Information

Block51.12
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
30%
Improvement Value:$126,100
70%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+0.2%
2024$6,513-3.3%
2023$6,733+1.5%
2022$6,635+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 10054, Page 963

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 8001, Page 1467

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7514, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1955