Skip to content

430 Windsor DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block51.13
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
38%
Improvement Value:$85,200
62%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227+0.2%
2024$5,218-3.2%
2023$5,388+1.4%
2022$5,312+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft912DeedBook 5163, Page 545

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 5124, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1955