Skip to content

482 Windsor DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Aug 21, 2068

Property Information

Block51.13
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
34%
Improvement Value:$95,900
66%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+0.2%
2024$5,487-3.2%
2023$5,665+1.4%
2022$5,585+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 8040, Page 663

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 7488, Page 1928

Property Built

Built

Year Built: 1955