Skip to content

445 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 1998

Property Information

Block51.13
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$93,800
71%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,773+0.2%
2024$4,765-3.3%
2023$4,928+1.5%
2022$4,855+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 3317, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1955