Skip to content

300 Colonial RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
May 11, 1979

Property Information

Block52.01
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,500
30%
Improvement Value:$129,500
70%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+0.2%
2024$6,986-3.2%
2023$7,213+1.4%
2022$7,111+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 3637, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1959