Skip to content

287 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Jul 17, 2059

Property Information

Block52.02
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
24%
Improvement Value:$150,100
76%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+3.8%
2024$7,216-3.2%
2023$7,451+1.4%
2022$7,346+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 12417, Page 775

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 11452, Page 753Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 9316, Page 1533

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5187, Page 677

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4852, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1959