Skip to content

295 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block52.02
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
27%
Improvement Value:$135,400
73%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,019+0.2%
2024$7,008-3.2%
2023$7,237+1.4%
2022$7,134+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 5135, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1959